Navštívte náš showroom  |  Sliačska 1, Bratislava

Ako efektívne zariadiť garsónku?

Pridané: 14.4.2023 14:37:54 Počet zobrazení: 1759

Spálňa oddelená dočasnou farebnou stenou v garsónke.


Zariaďujete si garsónku? Tu sú rady, ktoré vám to uľahčia.

 

Ak rozmýšľate ako efektívne zariadiť garsónku, v nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si s tým poradiť, tak aby ste využili čo najlepšie každý jej centimeter a aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie.

 

Čo je to garsónka

Názov garsónka pochádza z francúzskeho slova "garçon", ktoré znamená chlapec, ale používa sa aj na "starého mládenca". Práve pre "starých mládencov" boli pôvodne takéto byty určené a preto sa spomínaný výraz začal používať.

Ak sa niekedy stretnete so slovom "garzónka" vedzte, že by sa malo jednať o tú istú vec, akurát nesprávne napísanú, slovník slovenského jazyka totiž pozná toto slovo iba vo forme "garsónka".

Občas sa na takýto byt používa aj výraz štúdio, ktorý je používaný najmä v anglicky hovoriacich krajinách, ale pre veľký vplyv tohto jazyka sa postupne začína udomácňovať aj u nás.

 

Obývačka s pracovňou v garsónke.

 

Garsónka versus jednoizbový byt

Garsónky bývajú častokrát chybne označované ako jednoizbové byty. Toto označenie však nie je správne, keďže existuje pár detailov, ktoré tieto dva druhy bytov od seba odlišujú.

Aký je teda rozdiel medzi garsónkou a jednoizbovým bytom? Garsónka máva väčšinou menšiu podlahovú plochu, ktorej rozmedzie sa pohybuje okolo 15-40 metrov štvorcových. Okrem kúpeľne sa v garsónke všetko nachádza v rámci jednej miestnosti. Nájdete tu tak kuchynský kút a spálňu či obývací kút.

Jednoizbové byty bývajú oproti garsónkam o čosi väčšie, s podlahovou plochou medzi 25-45 metrov štvorcových. Na rozdiel od garsónky, majú jednoizbové byty jasne stenou oddelenú dennú a nočnú časť a poskytujú tak o niečo väčšie súkromie.

Ak ste podľa tohto opisu zistili, že nemáte garsónku, prečítajte si náš článok o tom, ako účelne zariadiť jednoizbový byt. Ostatní, ktorí chcete maximalizovať priestor vašej garsónky, čítajte ďalej a inšpirujte sa našimi tipmi.

 

Nápady na dizajn štúdiového apartmánu

V prvom rade treba pri zariaďovaní garsónky, a vlastne aj akéhokoľvek iného priestoru, premýšľať o tom, čo od priestoru očakávate a na čo ho chcete využívať. V garsónke môžete robiť naozaj všetko, ak ju navrhnete premyslene.

Milujete varenie a večierky? Potom dajte viac priestoru kuchyni a jedálenskému kútu. Pracujete z domu? Uistite sa, že máte vhodný pracovný stôl.

Nebojte sa, neznamená to, že sa musíte úplne obmedzovať v iných častiach vášho malého domova, ale je to o tom, čo si vo svojom byte ceníte najviac a z toho treba počas zariaďovania urobiť svoju prioritu.

 

Ako rozdeliť štúdiový apartmán

V ideálnom prípade chcete vo svojom malom štúdiu vytvoriť oddelené zóny, jednu pre obývačku/jedáleň a druhú pre oddelenú zónu na spanie, aby ste vytvorili ilúziu 1-izbového bytu.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete rozdeliť priestor v štúdiovom byte. Od rozdeľovania policami na knihy až po poschodové postele alebo na jasné vymedzenie jednotlivých zón môžete využiť kreativitu s farbami a textíliami.

 

Rozdeľte vaše štúdio kobercami

Na vytvorenie oddelených zón môžete použiť koberčeky. Zvyčajne sa používajú v sedacej časti štúdia. Nielenže sú skvelé na účely delenia, ale tiež vám prinesú teplo a textúru do priestoru.

 

Spálňa oddelená od pracovne knižnicou v garsónke.

 

Rozdeľte štúdio paravánmi

Paravány sú ideálne do štúdiového bytu, pretože sú veľmi flexibilné. Paraván môžete voľne presúvať podľa potreby a zastrieť tak akýkoľvek priestor, ktorý práve netúžite mať na očiach. Navyše ho môžete použiť aj na zavesenie oblečenia alebo iných predmetov. Výhodou zásten je, že ak chcete, môžete ich roztiahnuť. Neustlali ste si posteľ? Ľahko to schováte paravánom. Keď budete mať pocit, že chcete aby vaša garsónka bola opäť otvoreným a vzdušným priestorom, paraván jednoducho zložíte a odložíte.

 

Biely paraván v garsónke.

 

Rozdeľte štúdio umením

Ďalší spôsob, akým viete opticky rozdeliť vašu garsónku je pomocou umenia. Obrazy môžete zavesiť ako stredobod pozornosti rovno nad vašu sedaciu súpravu a v spálni potom necháte prázdne steny. Takáto maličkosť navodí optické rozdelenie zón.

Prípadne môžete väčší obraz zavesiť zo stropu a vytvoriť tak stenu, ktorá bude oddeľovať vašu spálňu od zvyšku bytu. Takisto môžete využiť väčšie sošky, ktoré umiestnite do priestoru, aby predeľovali izbu.

 

Farebný obraz v pracovni.

 

Garsónku rozdeľte poschodovou posteľou

Ak vám nevadí liezť každý večer hore a nebojíte sa, že spadnete z postele, môžete si vybrať poschodovú posteľ a vytvoriť tak oddelený priestor na spanie. Ušetrí vám to veľa miesta a vytvorí pocit väčšieho súkromia.

Niektoré stropy, najmä v starších budovách sú tak veľkorysé, že sa naskytuje možnosť miestnosť predeliť do výšky a vytvoriť tak samostatné znížené podlažie pre posteľ.

 

Nepoužívajte dvere ale záclony

V malých priestoroch by vám dvere pri otváraní zaberali príliš veľa miesta. Zvoľte miesto dverí záclony, ktoré môžete použiť aj na predelenie jednotlivých zón vo vašom byte.

 

Rozdeľte garsónku farbami

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť rôzne zóny, je použiť štetec. Maľovaním jednej oblasti iným odtieňom môžete vytvoriť ilúziu samostatnej zóny. Odporúčame vám však zostať pri minimálnom počte rôznych odtieňov, aby ste opticky priestor nezmenšili.

 

Rozdelenie pomocou kvetov

Zóny môžete rozdeliť aj pomocou väčších tropických rastlín, ktoré dodajú vášmu bytu šmrnc a nádych sviežosti. Rastliny ako strelitzia nicolai či obľúbená monstera deliciosa sa pri troche starostlivosti rozrastú pekne do výšky a poskytnú vám potrebnú bariéru na predelenie priestoru.

 

Minimalisticky zariadená garsónka.

 

Nábytok

Dôležitou súčasťou každého bytu je jeho nábytok. O to viac to platí pri garsónkach, kde je vhodná voľba nábytku priam kľúčová pre zachovanie funkčnosti a vzdušnosti priestoru.

 

Multifunkčný nábytok

Podobne ako v jednoizbových bytoch, aj tu sa snažte využiť čo najviac multifunkčného nábytku. Knižnice, ktoré využijete ako stenu predeľujúcu jednotlivé zóny, sú len vrcholom ľadovca. Rozkladacia pohovka, ktorá bude slúžiť ako vaša posteľ je obzvlášť vhodná do menších garsónok. Stolík, ktorý v prípade potreby slúži ako stolička, stolík ktorý vysuniete z knižnice, kreslo s úložným priestorom, to všetko sú veci, ktoré hľadáte do vášho bytu.

 

Skladací nábytok

Nábytok, ktorý viete rýchlo a jednoducho sklopiť alebo zasunúť je tiež výbornou voľbou do vašej novej garsónky. Murphyho posteľ (posteľ, ktorú viete sklopiť do steny) vám ušetrí kopu miesta, na ktorom budete môcť rozložiť stoličky, tulivaky alebo ho budete môcť využiť na rannú rozcvičku. Jedálenský stôl tiež nevyužívate počas celého dňa, takže je priam ideálne, keď ho viete sklopiť, aby vám nezavadzal, keď práve neobedujete.

 

Skladacia posteľ v garsónke.

 

Úložný priestor

Úložného priestoru v garsónke veľa nebýva a preto sa treba spoliehať na vyššie spomínaný multifunkčný nábytok, ktorý okrem svojej primárnej funkcie poskytuje aj miesto na uskladnenie vašich vecí. Ďalšou jasnou voľbou pri zariaďovaní si garsónky je vertikálny úložný priestor, rôzne, až po strop sa týčiace sa police a skrinky budú vhodnou voľbou.

Dôležité je svoj byt nezahltiť zbytočnosťami a pravidelne ho upratovať a pretrieďovať. V malom byte vie aj malý neporiadok pôsobiť ako obrovský "bordel".

 

Otvorené čierne police na stene.

 

Farebné schémy vo vašej garsónke

Farba v bytovom dizajne je veľmi osobná, niektorí ľudia majú radi minimalistické a neutrálne veci a iní uprednostňujú farebné vyjadrenie. Vo všeobecnosti sa do malých priestorov odporúčajú najmä svetlé farby, ktoré opticky zväčšujú priestor. Avšak, ak máte radšej farebnejšie prostredie, vyskúšajte najmä kontrastné farby, prípadne viacero odtieňov jednej farby a strop namaľujte svetlejšie ako okolité steny. Aj toto vám pomôže opticky zväčšiť priestor.

Nepremýšľajte príliš nad tým, čo radia iní, ale čo chcete vy. Majte na zreteli farby, ktoré vám robia radosť a chcete sa nimi obklopovať každý deň, veď práve v takom prostredí vám bude najpríjemnejšie.

Pokiaľ ide o zdobenie vášho domova, neexistuje žiaden správny alebo nesprávny spôsob, ak máte radi množstvo farieb, choďte do toho! Farbu môžete začleniť mnohými rôznymi spôsobmi, vymaľovať steny, pridať farebný nábytok alebo pridať farebné detaily s látkami a domácimi dekoráciami.

 

Moderná kuchyňa v zemitých farbách.

 

Svetlo

Dôležitým aspektom dotvárajúcim pocit priestoru je dostatok svetla. Ak vám byt poskytuje veľa prirodzeného svetla, treba to poriadne využiť a prípadne aj presvetliť pomocou nástenných zrkadiel. Večerný priestor osvetlite dostatkom svietidiel, odporúčame vám však používať najmä nástenné lampy a nie stojace svietidlá, ktoré vám zbytočne zaberú podlahový priestor.

Veríme, že ste sa našimi radami inšpirovali a že si vďaka nim vkusne a efektívne zariadite vašu garsónku.

 

Malá nástenná lampa.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti