Navštívte náš showroom  |  Sliačska 1, Bratislava

Ako účelne zariadiť jednoizbový byt?

Pridané: 30.3.2023 15:32:13 Počet zobrazení: 2085

Radíme

Moderná obývačka a jedáleň jednoizbového bytu.


Kúpili ste si jednoizbový byt a rozmýšľate, ako ho čo najlepšie zariadiť? Odpovede na všetky súvisiace otázky nájdete v našom článku.

 

Časy, keď jednoizbové byty obývali iba študenti, alebo „starí mládenci" sú už dávno preč a „jednoizbáky" sa tešia stále väčšej obľube. Iste, vysoké ceny nehnuteľností, drahé hypotéky a aj fakt, že developeri stavajú čoraz viac takýchto bytov, sú medzi hlavnými príčinami ich rastúcej popularity. Avšak jednoizbové byty môžu byť skvelou voľbou aj ako tzv. štartovacie byty pre mladé páry, dobrou investičnou príležitosťou, ale aj útočiskom, v ktorom nájde jednotlivec potrebné súkromie.

Preto sme si pre vás pripravili zopár tipov, ako takýto byt zariadiť tak, aby ste z priestoru mali čo najväčší osoh a aby ste sa vo vašom novom bývaní cítili čo najpohodlnejšie.

 

Garsónka versus jednoizbový byt

V prvom rade by sme si mali vyjasniť pojmy, keďže ľudia si stále pletú garsónky s jednoizbovými bytmi.

Garsónka, niekedy nazývaná aj štúdio sa skladá z jednej hlavnej miestnosti, ktorá slúži ako obývací priestor, spálňa a kuchynský kút. Kúpeľňa je v garsónke zvyčajne samostatnou miestnosťou. Celý byt je tak pomerne malý, obvykle s plochou medzi 15-40 metrov štvorcových a býva určený pre jednu osobu alebo pár.

Na druhej strane, jednoizbový byt býva väčší a pozostáva zväčša z hlavnej miestnosti, v ktorej je obývačka a kuchyňa, samostatnej spálne a kúpeľne. Najväčším rozdielom je teda to, že spálňa je samostatná izba, ktorá poskytuje súkromie a oddelenie od zvyšku bytu. Jednoizbové byty sa pohybujú prevažne medzi 25-45 metrami štvorcovými.

Ak ste podľa tohto opisu zistili, že nemáte jednoizbový byt, prečítajte si naše praktické tipy, ako zariadiť garsónku.

 

Zariadenie jednoizbového bytu

Tak ako pri iných menších priestoroch, aj tu platí niekoľko hlavných pravidiel, ktorých sa treba držať, aby ste docielili optické zväčšenie priestoru, ako aj jeho najlepšie funkčné využitie.

 

Farby

Zvolenie si vhodného farebného štýlu dokáže v jednoizbovom byte urobiť zázraky. Existuje niekoľko farebných schém, vďaka ktorým môže pôsobiť priestor väčší a priestrannejší:

Svetlé farby ako biela, béžová, svetlo šedá a pastelové farby odrážajú viac svetla, čo prispieva k tomu, že priestor pôsobí svetlejšie a tým pádom aj priestrannejšie.

Aj správne zvolená monochromatická farebná schéma, kde sa používajú rôzne odtiene rovnakej farby, vám pomôže vytvoriť dojem hĺbky a priestoru v miestnosti.

Kontrastné farby vám tiež pomôžu zväčšiť priestor. Použite svetlejšie farby na steny a strop a tmavšie farby na podlahu a nábytok, aby ste vytvorili hĺbku a kontrast.

Tiež môžete skúsiť namaľovať strop svetlejšou farbou alebo odtieňom ako steny. Tento jednoduchý trik vám pomôže vytvoriť ilúziu vyšších stropov a tým pádom tiež opticky pridá na rozmere vášho bytu.

Je dôležité poznamenať, že zatiaľ čo správne zvolená farebná schéma môže určite pomôcť vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru, skutočné usporiadanie a organizácia nábytku v miestnosti tiež zohrávajú významnú úlohu v tom, ako priestrannou miestnosť pôsobí.

 

Moderná obývačka s okrovými sedačkami a šedou stenou.

 

Usporiadanie nábytku

Keď navrhujete rozmiestnenie nábytku v miestnosti, mali by ste zvážiť strategické usporiadanie, tak aby neboli jednotlivé kusy príliš na kope a aby bol umožnený jednoduchý pohyb po všetkých miestnostiach. Nábytok v obývačke usporiadajte okolo ústredného bodu, ktorým môže byť televízor, umelecké dielo či veľké okno. V spálni dbajte na čo najjednoduchší prístup k posteli a k úložným priestorom.

 

Minimalisticky a moderne zariadený 1-izbový byt.

 

Zóny

Nehanbite sa rozlíšiť jednotlivé zóny vášho jednoizbového bytu. Správne optické rozlíšenie či predelenie jednotlivých častí bytu opticky zväčší vaše priestory. Oblasti môžete oddeliť pomocou rôznych farebných schém, koberčekov, záclon, textúr, multifunkčného nábytku, a iných prvkov tak, aby bola každá časť jasne definovaná a rozlíšená od ostatných častí. Byt tak bude pôsobiť prehľadnejšie, usporiadanejšie a, samozrejme aj priestrannejšie.

 

Predelenie miestností pomocou záclony v prírodných farbách.

 

Multifunkčný nábytok

Už sme spomínali, že keď máte malý byt, musíte sa snažiť z každého priestoru vyťažiť maximum. Kľúčom k tomu môže byť aj zakomponovanie multifunkčného nábytku. Ak neviete čo tým myslíme, najtypickejším príkladom je rozkladacia pohovka, ktorá vám bude slúžiť ako sedacia súprava cez deň a ako miesto na spanie v noci.

Tiež môžete mať napríklad konferenčný stolík so skrytými priestormi na uloženie malých vecí, kreslo s úložným priestorom, lavicu so skrinkou na topánky, taburetku, ktorá slúži aj ako stolík a mnohé iné. Skrátka, akonáhle má nejaký kus nábytku viacero využití, mali by ste premýšľať, či sa vám hodí do bytu.

 

Rozťahovacia sedačka.

 

Zrkadlá

Zrkadlá sú ideálne na vytvorenie vizuálnej ilúzie veľkého priestoru. Nebojte sa použiť veľké zrkadlo, ktoré umiestnite strategicky tak, aby odrážalo čo najviac prirodzeného svetla, ale aj svetla z vašich svietidiel, tak aby vytvorilo čo najsvetlejší priestor. Ideálne umiestnenie je na stene oproti oknám.

Nebojte sa použiť aj viacero zrkadiel rôznych tvarov, avšak opatrne, aby ste to neprehnali a priestor tak potom nepôsobil prepchato.

Veľké posuvné dvere skríň so zrkadlom sú ideálnym riešením do spálne. Vstavané skrine s posuvnými dverami poskytujú potrebný úložný priestor a zrkadlá na dverách dodajú spomínaný pocit väčšieho priestoru v miestnosti.

 

Zrkadlá nepravidelných tvarov.

 

Svetlo

Osvetlenie je kľúčovým prvkom vo všetkých priestoroch, no ešte viac sa to týka tých malých. V prípade zariadenia 1-izbového bytu môžete využiť nástenné svietidlá alebo stropné lampy, ktoré vám poskytnú viac priestoru pre váš nábytok a vytvoria elegantnú atmosféru. A ak si to môžete dovoliť, architektonické osvetlenie je tiež možnosťou do vášho bytu. Je to osvetlenie, ktoré je integrované do architektúry a pôsobí veľmi esteticky a funkčne. Môže to byť napríklad LED pás nad kuchynskou linkou. V malých priestoroch vám odporúčame nepoužívať stojacie lampy alebo veľké stolové lampy.

 

Nástenné svietidlá v obývačke.

 

Dôležité je aj prirodzené svetlo. Ak máte okná bytu orientované na juh, budete mať denného svetla najviac, naopak najmenej ho ponúkajú okná orientované na sever. Pri zariaďovaní 1-izbového bytu vám neodporúčame používať veľké závesy, ktoré vám budú uberať z už aj tak obmedzeného priestoru. Na zatemnenie bytu radšej zvoľte kvalitné rolety, ktoré jednoducho stiahnete vždy, keď to bude situácia vyžadovať a nezasahujú vám do priestoru.

 

Prirodzené svetlo v jedálni.

 

Vertikálny úložný priestor

Využite vaše steny na úložný priestor. V menších priestoroch je priam žiadúce rozmiestniť po stenách police, na ktoré môžete ukladať knihy, rôzne predmety podľa potreby a dekorácie. Pozor však aby ste nemali police preplnené. Príliš veľa predmetov na policiach môže vzbudzovať pocit stiesnenosti a spôsobiť opačný efekt, ktorým je optické zmenšenie priestoru.

Ak máte stropy dostatočne vysoké, môžete zvážiť aj poschodovú, respektíve vyvýšenú posteľ, pod ktorou tak vznikne priestor na gauč, alebo pracovný stôl.

 

Poličky s knihami a dekoračnými doplnkami.

 

Sklopný nábytok

Ak zariaďujete menší 1-izbový byt, vhodnou voľbou môže byť aj využitie sklopného nábytku. Napríklad jedálenský stolík, ktorý jednoducho sklopíte a pripevníte na stenu, keď sa práve nevyužíva alebo sklopná posteľ, ktorú každé ráno zavriete a vznikne vám tak priestor na rannú jogu.

 

Biela sklopná posteľ.

 

Doplnky

Možno to bude znieť paradoxne, ale pri voľbe dekorácii na stenu, voľte skôr väčšie kúsky. Jeden veľký obraz, tapiséria alebo plagát je pri malých bytoch rozhodne lepšou voľbou ako viacero malých. Opäť ide o optické zväčšenie priestoru, kde jeden veľký obraz pôsobí minimalisticky, zatiaľ čo viacero malých obrázkov priestor zahltí a ten tak bude pôsobiť stiesnene. Väčší obraz vám navyše vytvorí ústredný bod a dotvorí farebnosť a jedinečnosť miestnosti.

 

Béžová minimalistická tapiséria.

 

Nezabúdajte ani na rastliny. Izbové rastliny dodajú každému priestoru sviežosť a vzdušnosť. Aj v tomto prípade zvážte radšej niekoľko väčších tropických rastlín ako väčšie množstvo malých rastliniek, ktoré môžu opäť vytvárať pocit preplnenosti priestoru.

 

Rastliny v jedálni a obývačke.

 

Poriadok

V menších priestoroch vie už aj menší neporiadok pôsobiť rušivo a stiesňujúco. Dbajte pre to na to, aby ste mali pravidelne upratané. Tiež sa zamerajte na to, aby sa vám v byte nenazbieralo priveľa zbytočností a robte častú revíziu dekorácií a doplnkov.

 

Minimalistická obývačka.

 

Veríme, že ste sa našimi radami nechali inšpirovať a že sa budete vo vašom novom bývaní cítiť čo najpríjemnejšie.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti