Zelený dotyk prírody: Klíčky a mikrozelenina v interiéri
Pridané: 25.2.2025 13:15:00 Počet zobrazení: 3089

Klíčky a mikrozelenina nielen obohatia váš jedálniček o cenné vitamíny, ale zároveň doplnia váš interiér o svieži prírodný detail. Ich pestovanie je jednoduché, nevyžaduje veľa priestoru ani špeciálne vybavenie – stačí pár bežných pomôcok, ktoré máte doma. O tom, ako ich zaradiť do každodenného života, prezradí viac aj klíčková odborníčka, Katarína Kopúnová, zo Sprout me.
Klíčky alebo mikrozelenina?
Klíčky sú veľmi mladé výhonky, ktoré vznikajú priamo zo semena počas klíčenia. Tento proces zvyčajne trvá len niekoľko dní (zvyčajne 3 až 7 dní), kým sa zo semena vyklíči prvý koreň a výhonok. Klíčky sú bohaté na živiny, predovšetkým na vitamíny, minerály a enzýmy, ktoré sa zvyšujú počas klíčenia. Najbežnejšie klíčky, ktoré ľudia pestujú doma, zahŕňajú druhy, ako fazuľa mungo, brokolica, slnečnica. Najčastejšie sa konzumujú v surovom stave, v šalátoch, sendvičoch alebo ako prísada do polievok a rôznych jedál.
Mikrozelenina (Microgreens) sú výhonky rastlín, ktoré sa pestujú do fázy, kedy majú niekoľko pravých listov (približne do 7 až 21 dní) od zasadenia. Microgreens sa pestujú na substráte, nie priamo na vode ako klíčky, a po vyklíčení dosahujú väčšiu výšku a objem. Mikrozelenina, ako rukola, kôpor, bazalka, koriander, alebo hrášok, majú výraznejšie chute a textúry, ktoré môžu dodať jedlám nový charakter. Microgreens sú ideálne na použitie ako doplnok, prísada do jedál alebo aj ako živý zelený detail v interiéri.
Prečo pestovať klíčky a microgreens?
Bohatstvo živín priamo u vás doma: Nutričný obsah oboch závisí od odrody a štádia rastu. Klíčky sú často bohatšie na bielkoviny, železo, zinok a polyfenoly, zatiaľ čo mikrozelenina ponúka vyššie hladiny vitamínov C, K1, E a karotenoidov pri niektorých druhoch. Pre vyváženú stravu je ideálne zahrnúť do jedálnička oba tieto zdroje živín a využiť ich rozmanité zdravotné benefity.
Udržateľnosť a šetrnosť k životnému prostrediu: Pestovanie mikrozeleniny a klíčkov doma je ekologické riešenie. Nevyžadujú veľa vody, neprodukujú odpad, a vzhľadom na rýchlosť rastu nevyžadujú ani veľa priestoru. Je to ideálny spôsob ako podporiť udržateľnosť a ekologické správanie vo vlastnom domove. Na rozdiel od kupovaných produktov, ktoré často prichádzajú v plastovom obale a sú dlhšie prepravované, mikrozelenina a klíčky vypestované doma sú čerstvejšie a minimalizujú svoj ekologický dopad. Výhodou je, že môžete kontrolovať celý proces od semena po hotovú mikrozeleninu, čím máte záruku kvality a čerstvosti. Tento zelený dotyk prírody je radosťou pre oči, ale aj pre telo.
![]() |
Ako pestovať klíčky a mikrozeleninu?
Výber semien a ich správna príprava
Základom úspešného pestovania mikrozeleniny a klíčkov je výber kvalitných, organických a neošetrených semien určených špeciálne na klíčenie alebo pestovanie mikrozeleniny. Bežné semená určené na poľnohospodárske pestovanie môžu byť chemicky upravené, preto je dôležité vyberať tie, ktoré sú bezpečné na konzumáciu v surovom stave.
Pri klíčkoch sú obľúbené druhy ako šošovica, mungo fazuľa, reďkovka alebo brokolica. Sú rýchlo rastúce a vhodné na konzumáciu už po pár dňoch.
![]() |
Mikrozelenina vyžaduje trochu viac času, no ponúka intenzívnejšie chute. Medzi najlepšie možnosti patrí hrášok, rukola, reďkovka či slnečnica. Každý druh má špecifické výživové hodnoty, vďaka čomu môžete ľahko obohatiť jedálniček o vitamíny a minerály.
Pred klíčením je vhodné semená namočiť do vody, aby sa aktivovali rastové procesy. Menšie semená, ako brokolica či reďkovka, potrebujú približne 4-6 hodín, zatiaľ čo väčšie, ako hrášok či slnečnica, by mali byť namočené 12-24 hodín. Tento krok zabezpečí rýchlejší a rovnomernejší rast, čím sa zvyšuje úspešnosť klíčenia.
Keď máte vybrané semená, ďalším krokom je výber substrátu. Pre mikrozeleninu je ideálny substrát na pestovanie alebo obyčajná zemina, ktorá je dobre prevzdušnená a ľahká.
Na klíčky stačí naopak vlhká bavlnená látka alebo špeciálne klíčiace misky, ktoré zabezpečujú rovnomernú vlhkosť. Pri pestovaní klíčkov môžete využiť aj sklenené nádoby, ktoré vám umožnia vidieť celý proces klíčenia.
![]() |
Pestovateľské techniky
Pestovanie mikrozeleniny aj klíčkov je veľmi jednoduché, pokiaľ dodržíte pár jednoduchých pravidiel.
Pre klíčky je najdôležitejšie zabezpečiť dostatočnú vlhkosť, preto je ich potrebné pravidelne oplachovať a udržiavať vo vlhkom prostredí. Klíčky rýchlo rastú a obvykle sú pripravené na zber už po 4-7 dňoch.
U mikrozeleniny je postup trochu dlhší, pretože microgreens potrebujú od 7 do 14 dní, aby dosiahli ideálnu výšku. Pri pestovaní mikrozeleniny si môžete zvoliť rôzne nádoby – od misiek až po špeciálne pestovateľské boxy s priehradkami na rôzne druhy mikrozeleniny. Zelené výhonky mikrozeleniny rastú rýchlo a potrebujú pravidelnú, ale nie nadmernú zálievku.
![]() |
Využitie klíčkov a mikrozeleniny
Nezáleží na tom, či si vyberiete klíčky alebo mikrozeleninu. Obe možnosti prinášajú do vášho domova osviežujúci prírodný prvok. Dodajú vášmu priestoru novú energiu a zároveň obohatia váš jedálniček o výživné a prospešné zložky. Sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú kombinovať krásu interiéru s praktickými a prospešnými benefitmi.
![]() |
Mikrozelenina a klíčky sú skvelým spôsobom ako obohatiť jedlá o sviežu chuť. Výborne sa hodia do šalátov – klíčky brokolice či fazule mungo dodajú chrumkavosť, zatiaľ čo rukola, hrášok alebo slnečnica prinesú jemnú pikantnosť. Skvelo doplnia aj čerstvé pečivo, či už ako ozdoba na chlieb a bagety, alebo súčasť sendvičov, kde zvýraznia chuť a kontrastujú s chrumkavou kôrkou. V predjedlách môžu byť jemné výhonky doplnkom dipov, pomazánok či zapečených jedál – koriander alebo bazalka nielenže oživia vzhľad, ale aj zvýraznia chuť pokrmov.
![]() |
Mikrozelenina a klíčky môžu byť skvelým doplnkom stolovania. Naaranžované v malých sklenených miskách alebo keramických nádobách sa stanú zaujímavým detailom, ktorý pridá prestieraniu svieži a prírodný vzhľad. Tieto výhonky dokonale splynú s vašou stolovou výzdobou a vytvoria tak príjemnú a harmonickú atmosféru.
Okrem toho, mikrogreens a klíčky sú skvelým spôsobom, ako oživiť aj interiér. Umiestnené na parapetoch, polici v moderných kvetináčoch, môžu byť pútavým a zdravým dekoračným detailom. Ich pestovanie priamo doma nielenže skrášľuje priestor, ale aj prináša pocit blízkosti prírody. Ich zelený nádych dodáva priestoru útulný pocit.
Rozhovor s Katarínou Kopúnovou zo Sprout me
Základné informácie o pestovaní klíčkov už poznáte, no pre hlbší pohľad na túto tému sme sa obrátili na Katarínu Kopúnovú, zakladateľku Sprout me. Katka sa už takmer 10 rokov venuje klíčkom. Okrem toho, že predáva všetko potrebné na ich domáce pestovanie, organizuje aj mnohé vzdelávacie workshopy v tejto téme.
![]() |
Katka, ako si sa dostala ku klíčkom a prečo si sa rozhodla ľudí vzdelávať o ich pestovaní?
Keď som sa z malej dediny presťahovala do hlavného mesta, chýbala mi naša záhrada a možnosť ísť si po čerstvé bylinky alebo zeleninu priamo do záhonov. V malom byte v Bratislave som sa preto pustila do domáceho pestovania klíčkov a keďže každého, kto ku mne prišiel na návštevu a videl kuchyňu plnú zelene, tento proces veľmi oslovil, povedala som si, že je čas ukázať pestovanie klíčkov svetu.
Čo považuješ za najväčšiu výhodu pestovania klíčkov?
Ich najväčšie výhody sú hneď tri. Prvou je už spomenuté bohatstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov a navyše aj fytochemických látok. Druhou výhodou je organická kvalita bez potreby používania akejkoľvek chémie. To však platí iba v prípade, ak hneď na začiatku zvolíte semienka v bio kvalite. No a do tretice, hádam najväčším benefitom je fakt, že klíčky rastú v každom ročnom období, aj vtedy, keď na záhradách mrzne.
Aký je rozdiel v pestovaní klíčkov v nakličovacom pohári a tanieriku?
Okrem nakličovacích pohárov a tanierikov, ktoré mám v ponuke, existuje niekoľko ďalších tvarov a foriem nádobiek. Líšia sa najmä tým, aké druhy klíčkov je v nich vhodné pestovať.
Povedala by som, že pohár je najuniverzálnejší pomocník, v ktorom vypestujete zelené klíčky (teda zeleninu a bylinky), strukoviny aj obilniny. Nakličovací tanierik je vhodný najmä na zelené klíčky, keďže jeho súčasťou je sitko, do ktorého sa rastlinky zakoreňujú. Na rozdiel od pohára v ňom ale vypestujete aj tie zelené klíčky, ktoré pri kontakte s vodou tvoria gél a v pohári by sa im nedarilo. Tvorba gélu pri niektorých semienkach je úplne prirodzená a podporuje ich odolnosť a rast. Takýmito semienkami sú napríklad žerucha, rukola, horčica a bazalka, ale naklíčiť sa dá aj ľan alebo chia.
Ako sa používa nakličovacia miska s podložkami? Vypestujeme si takto už mikrozeleninu alebo sú to stále klíčky?
Nakličovacia miska je hádam najuniverzálnejšia, lebo v nej viete dopestovať naozaj všetko. V tomto prípade sa drobné semienka zelených klíčkov pestujú na konopných podložkách, ktoré dobre držia vodu a klíčky netreba preplachovať tak často. Veľké semienka, ako napríklad hrášok alebo slnečnica, sa pestujú priamo na kovovom sitku s väčšími otvormi. V každom prípade rozdiel medzi klíčkom a mikrozeleninou je iba štádium rastu. Čiže, ak si zasadíte napríklad reďkovku, počas doby svojho rastu prejde z jednej fázy plynulo do druhej.
Dajú sa pestovať klíčky aj bez použitia špeciálnej nakličovacej nádoby?
Nakličovacie nádoby sú pomocníkom, ktorý prácu s klíčkami uľahčí a urobí ju vizuálne príjemnou. Pravdou však je, že na klíčenie potrebujete iba vodu a semienka. Nádoby si hravo vyrobíte aj sami z materiálov, ktoré pravdepodobne máte doma aj v tejto chvíli. Návody na výrobu vlastného nakličovacieho pohára alebo alternatívy tanierika, ktorou je pestovanie na vate, nájdete v mojom článku o klíčení bez nádob.
![]() |
Ktoré klíčky sú najpopulárnejšie a ľudia si ich opakovane kupujú?
Moji zákazníci sa zväčša delia do dvoch táborov. Tí, čo majú radi sladšie a menej výrazné klíčky – preferujú najmä hrášok, ďatelinu alebo brokolicu. A potom tí, ktorí majú radi výraznejšie chute a neboja sa ostrosti reďkovky, štipľavosti póru alebo korenistej chute horčice.
Ktoré klíčky nie sú až také známe a odporučila by si ich ľuďom, aby ich začali viac používať a prečo?
Ktorékoľvek, ale najmä tie zelené. Klíčky zeleniny totiž obsahujú najširšiu škálu vitamínov a považujem ich za jednu z najdokonalejších potravín prírody. Stačí si medzi nimi vybrať také, ktoré vám budú chutiť a potom ich už iba pravidelne pestovať, striedať a jesť.
Aké klíčky by si odporučila pre úplných začiatočníkov v klíčení?
Mungo je hádam najjednoduchšie. Táto fazuľka vyrastie za 2 dni. Je chrumkavá a sladká. Majú ju radi aj deti a nie je na nej čo pokaziť. Zo zelených klíčkov by som odporúčala akúkoľvek odrodu reďkovky. Tá je hotová asi za 3-4 dni a má pekné, veľké, farebné a šťavnaté klíčky.
Ktorý druh klíčkov je hotový najrýchlejšie a ktorému to trvá najdlhšie?
Najrýchlejšie bude už spomínané mungo. Zo semienok, ktoré mám v ponuke, to trvá najdlhšie póru, ktorý rastie 10-14 dní, prípadne hrášku, ak ho chcete naklíčiť na mikrozeleninu a ktorý tiež vyrastie do dvoch týždňov. V prírode sa samozrejme vyskytujú aj semienka, ktoré klíčia oveľa pomalšie, no tým sa priveľmi nevenujem, keďže sa snažím hľadať správny balans medzi časom a výkonom.
Ako odporúčaš klíčky konzumovať? Máš nejaké iné odporučenie?
Nič s nimi nepokazíte, ak ich použijete ako prílohu k akémukoľvek jedlu. Výborne sa hodia na krémovú polievku, k vajíčkam si najradšej pridávam žeruchu, k indickému curry zase klíčky senovky a do vývaru rada pridám hrsť mungo klíčkov. Fantázii sa však medze nekladú a akémukoľvek slanému jedlu určite doladia chuť, šťavu aj množstvo zdraviu prospešných látok.
Aký je najlepší spôsob skladovania klíčkov?
Najlepšie je zjesť ich čerstvé priamo počas toho ako rastú. Ak to však nestíhate alebo cestujete, môžete ich uskladniť v uzatvárateľnej nádobke v chladničke. Ideálne je vystlať predtým nádobku kuchynským papierom, ktorý odsaje prípadnú vlhkosť.
![]() |
Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri pestovaní klíčkov a ako sa im môžu vyvarovať?
Najčastejšie sa vyskytuje niečo, čo ja s úsmevom volám vodné extrémy. Teda, že vody v klíčkoch je príliš málo alebo príliš veľa. Ak ich zabudnete preplachovať, vyschnú. Ak počas procesu klíčenia bude, naopak, niekde zostávať príliš veľa vody, môže sa stať, že klíčky začnú hniť.
Sú jemné chĺpky na klíčkoch pleseň alebo je to ich prirodzená súčasť?
Toto je asi tretia najčastejšia chyba. Mnohé klíčky tvoria v prvých dňoch rastu drobné biele korienky pripomínajúce vatu. Tieto korienky ľudia často vyhodnotia ako pleseň a zdravé klíčky vyhodia. Vatové korienky sú však prirodzenou súčasťou mladých klíčkov a dávajú nám nimi na známosť, že sú smädné. Stačí ich premyť a rýchlo zmiznú.
Ako vyzerajú plesnivé klíčky? Kedy je už potrebné klíčky vyhodiť?
S plesnivými klíčkami sa stretávam málo. Vlastne takmer vôbec. Pri zelených klíčkoch ani strukovinách sa pri správnej starostlivosti pleseň neobjavuje. Stretnúť sa s ňou však môžete pri klíčení obilnín. Tie obsahujú vysoký podiel sacharidov, ktoré reagujú s teplom a vlhkom a pleseň sa pri nich môže vyskytnúť relatívne často. V takom prípade sa ich treba určite zbaviť a dať prednosť jednoduchším druhom klíčkov, alebo skúsiť opäť a zabezpečiť im o niečo chladnejšie prostredie.
Na záver nám prezraď tvoj najobľúbenejší klíčkový recept.
Môj najobľúbenejší? Hádam ten najjednoduchší. Krajec čerstvého kváskového chleba, ideálne ešte teplého, s kvalitným maslom, štipkou dobrej soli a obrovskou porciou akýchkoľvek klíčkov.
![]() |
Ďakujeme Katke za poskytnutie prínosných informácií o svete klíčkov a fotiek z jej archívu.
BUNT tip: Luxusné stolovanie z BUNT.sk prináša spojenie gastronómie a umeleckého dizajnu, vďaka ktorému si môžete vychutnať zdravé jedlá, ako sú klíčky, v esteticky vyladenom prostredí. Keramické misky či mramorové doplnky dodajú vášmu stolu výnimočný charakter.